Do wygrania w konkursie są dwa zestawy widoczne na zdjęciu, w których skład wchodzi 14 produktów: 4 rodzaje makaronu Pełne Ziarno, 3 rodzaje makaronu Inspiracje, 2 rodzaje kaszy oraz 5 rodzajów klasycznego makaronu. Taki zestaw z pewnością przyda się każdemu :)
Zadanie konkursowe: Wyjątkowy makaron dla wyjątkowej osoby. W komentarzu pod tym wpisem dodajcie przepis na danie makaronowe, które podalibyście wyjątkowej osobie. Może to być danie na specjalną okazję dla bliskiej Wam osoby, danie które ma dla Was jakieś znaczenie albo po prostu coś co zachwyciłoby Waszą drugą połowę, mamę, tatę, babcię, dziadka, przyjaciółkę... Napiszcie również dlaczego właśnie tą potrawę wybieracie.
Przepisy możecie dodawać do 25 maja 2014 roku :)
Mile widziane zdjęcia potraw, które możecie wysyłać na adres shinju1 [at] wp.pl , ale nie jest to warunek obowiązkowy. (Zamiast symbolu w nawiasie oczywiście wklejcie sobie @, taki zapis adresu mailowego ma uchronić przed spamem.)
Regulamin konkursu.
1. Organizatorem konkursu jestem ja. Nagrody funduje marka Lubella, a ich wysyłką zajmie się agencja marketingowa Synertime. Wysyłka możliwa jedynie w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Przepisy możecie dodawać od dzisiaj tzn 8 maja 2014 roku do 23:59 dnia 25 maja 2014 roku.
3. Zwycięzców wybiorę samodzielnie, a wyniki konkursu opublikuję w ciągu 3 dni od daty zakończenia konkursu, a następnie będę czekała 7 dni na przesłanie danych teleadresowych do wysyłki nagrody. Po tym czasie nagroda zostanie przekazana następnej osobie.
4. Możecie dodać nieograniczoną ilość zgłoszeń, ale zgłoszenia jednej osoby nie mogą następować bezpośrednio po sobie.
5. Przepis zgłoszony do konkursu nie musi być autorski, ale musi być zapisany własnymi słowami, nie przekopiowany bezpośrednio ze strony, bloga czy książki (no chyba, że to przepis z Waszego bloga). Nadsyłane zdjęcia muszą być Waszego autorstwa. Osoby dokonujące kopiowania cudzych treści zostaną usunięte z konkursu.
6. Zastrzegam sobie możliwość przedłużenia konkursu oraz zmian w regulaminie.
Będzie mi bardzo miło jeśli przy okazji polubicie fanpage Kuchenne wędrówki Shinju, ale to również nie jest warunek uczestnictwa w konkursie.
SAŁATKA MAKARONOWA :-)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
- 120 g kabanosów drobiowych
- 400 g drobnego makaronu kokardki
- 150 g sera żółtego wędzonego
- puszka kukurydzy
- 1 ogórek zielony długi
- kawałek pora
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka majonezu
- 2 łyżki jogurtu naturalnego gęstego
- sól i pieprz
- szczypta chili lub pieprzu cayenne
Przygotowanie:
Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Przelewamy go zimną wodą i odsączamy.
Wykładamy do miski.
Dodajemy kukurydzę, pokrojony w kostkę por, kabanosy pokrojone na kawałki i podsmażone chwilkę na patelni bez tłuszczu, starkowany ser żółty, obranego ze skórki i pokrojonego
w kostkę ogórka. Razem mieszamy.
Robimy sos - majonez i jogurt mieszamy w miseczce, dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku, sól i pieprz oraz chili.
Sos dodajemy do sałatki i mieszamy.
Smacznego :-)
Przepis ten wybrałam bo jest to ulubiona sałatka mojego syna Krzysztofa :-) a jest on moim wielkim szczęściem i zawsze próbuje moje potrawy i szczerze je ocenia, czasami podpowiada mi co zmienić lub jaką potrawę zrobić :-)
UsuńSalatka makaronowa
OdpowiedzUsuń-opakowanie makaronu kokardki (moze byc kolorowy ale nie musi)
-brokula
-puszka kukurydzy
-opakowanie sera feta
Na sos
-400 g gestego jogurtu naturalnego
-czosnek swiezy lub granulowany (ilosc w zaleznosci od upodoban)
-swiezo mielony pieprz
Makaron ugotowac w osolonej wodzie, zahartowac. Brokule podzielic na rozczki, zblanszowac. Jogurt wymieszac z czosnkiem i pieprzem. Ukladac naprzemiennie warstwe makaronu, warstwe brokul, warstwe kukurydzy. Na wierzch ulozyc pokrojona w kostke fete. Calosc obficie polac sosem. Dla wzbogacenia smaku do salatki mozna dodac prazone ziarna slonecznika.
Przypominam, że należy również napisać dlaczego właśnie ten przepis się wybiera dla ukochanej osoby. Proszę o dopisanie tego. Pozdrawiam.
UsuńSałatkę po raz pierwszy zrobiłam z ciekawości, bo jakoś trudno było mi wyobrazić sobie połączenie makaronu i brokuły. Efekt przerósł moje oczekiwania, sałatka ma nie tylko ciekawy smak ale i wyjątkowe połączenie faktur poszczególnych składników. Spręzystość makaronu, chrupkość brokuły, "strzelającą" kukurydzę a to wszystko otulone aksamitnym lekko słonym sosem z fety i jogurtu z wyraźnie wyczuwalną nutką czosnku. Od tamtej pory sałatka jest nie tylko obowiązkowym punktem spotkań ze znajomymi ale też szybka propozycją na późna kolację czy niespodziewanych gości.
UsuńZaczęłam gotować już od podstawówki i pierwszą recenzentką moich (nie-zawsze udanych ;p) potraw była mama, która potrafiła zarówno szczerze i entuzjastycznie pochwalić jak i zrobić dobrą minę do złej gry na początkach ;p I właśnie dla Niej najbardziej lubię gotować i dla Niej ugotowałabym specjalny makaron. A na pewno byłby to makaron ze szpinakiem i serem pleśniowym. Ser stanowiłyby bardziej dodatek do szpinaku, gdyż to właśnie on odgrywałby najważniejszą rolę. Mama zawsze krzywiła się na niego i wspominała niezjadliwą zieloną breję ze szkolnej stołówki. A ja chciałam sama spróbować, zrobiłam, mama spróbowała i z miejsca pokochała! A była wcześniej tak bardzo uprzedzona, do dziś pamiętam jej zniesmaczoną minę jak patrzy na ten zielony makaron, bierze do ust i nagle jej wyraz twarzy się zmienia i mówi "a wiesz to nawet dobre jest". A od tamtej chwili szpinak pojawia się u nas średnio co 2 dni ;p
OdpowiedzUsuńMakaron ze szpinakiem i serem pleśniowym (2 porcje)
~ 1 łyżka oliwy
~ 1 duża cebula
~ 400 g mrożonego szpinaku
~ 100 g sera pleśniowego typu blue (np lazur)
~ sól, pieprz
~ 150 g makaronu penne
Makaron gotujemy al dente w osolonym wrzątku i odcedzamy. Przelewamy zimną wodą.
Cebulę siekamy drobno i podsmażamy na oliwie. Dorzucamy szpinak i wszystko smażymy kilka minut. Dorzucamy makaron. Mieszamy i wrzucamy pokrojony ser. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy od razu. Proste, szybkie i niebiańsko smaczne :)
Penne carbonara (zdjęcie podesłane mailem)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
(dwie porcje dla dwóch połówek ;) )
250 g makaronu penne (można zastąpić spaghetti lub tagliatelle)
kilka plasterków wędzonego boczku (ok 100 g)
3 żółtka
ok 150 ml śmietany 30% tłuszczu
garść startego parmezanu
świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
Boczek pokroić w większą kostkę. Żółtka, śmietanę i ponad połowę parmezanu wymieszać razem, dodać pieprz. Makaron ugotować al dente. Na suchej patelni podsmażyć boczek i wytopić tłuszcz. Dorzucić makaron. Wyłączyć gaz, a następnie dodać mieszankę żółtek, śmietany i parmezanu, dokładnie wymieszać. Nałożyć i posypać pozostałym parmezanem i opcjonalnie bazylią.
To ukochane danie mojego ukochanego, które było pierwszym daniem, jakie zamówił na randce ze mną. Co ciekawe, przygotowałam mu je dopiero po ponad 3 latach związku (trochę późno, ale chociaż udowadniłam, że pamiętam o jego ulubionej potrawie). Jest to również ulubiony makaron mojej siostry, więc mogę go przygotowywać dla dwóch osób, które niezmiernie kocham. Pomimo, że sama preferuję sosy pomidorowe, to to danie przygotowuję z wielką przyjemnością i z... miłością :)
Penne z kurczakiem
OdpowiedzUsuńSKŁADNIKI:
makaron penne- 500 g
pierś z kurczaka podwójna - 1 szt
serki topione kremowe - 2 opak
brokuły - 2 szt małe
ser żółty - 250 g
sól i pieprz
przyprawa do kurczaka
PRZYGOTOWANIE:
Makaron ugotować w osolonej wodzie al-dente, odcedzić. Piersi z kurczaka pokroić w drobną kostkę, obsypać dobrze przyprawą do kurczaka, usmażyć na tłuszczu. Brokuły ugotować w osolonej wodzie , podzielić na różyczki. Do większego garnka, przełożyć makaron, brokuły i pierś z kurczaka, delikatnie wymieszać, poddusić na wolnym ogniu. Następnie dodać serek topiony pokrojony na kawałki wymieszać, razem poddusić do rozpuszczenia się serków. Ser żółty zetrzeć na tarce, posypać serem potrawę, dusić do rozpuszczenia się sera. Podawać na gorąco.
Przypominam, że należy również napisać dlaczego właśnie ten przepis się wybiera dla ukochanej osoby. Proszę o dopisanie tego. Pozdrawiam.
UsuńSałatka makaronowa z krewetkami:
OdpowiedzUsuń30 dag makaronu kolanka
4 jajka
1 ogórek wężowy
100 g świeżej rukoli
150 g krewetek tygrysich Black Tiger
3 ząbki czosnku
pieprz kolorowy do smaku
sól himalajska do smaku
Sos:
1,5 łyżeczki musztardy
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki octu z białego wina
Makaron gotuję wg przepisu na opakowaniu,odcedzam,przelewam wodą i wkładam do salaterki. Jajka gotuję na twardo,obieram kroję na cząstki. Krewetki rozmrażam,na ręczniku papierowym,czosnek obieram i przeciskam przez praskę ,obsmażam na patelni na łyżce oleju przez minutę z krewetkami,dodaję do makaronu.Ogórek obieram ze skórki kroję wzdłuż na połowę i następnie w plastry.Rukole myję osuszam dodaję do makaronu,mieszam wszystko razem,doprawiam do smaku solą i kolorowym pieprzem z młynka.
Sos: Musztardę przekładam do miseczki dodaję oliwę ocet z białego wina i małą trzepaczką roztrzepuję wszystko razem,polewam sałatkę mieszam.
Rozkładam na talerze,dekoruję cząstkami jaj,można ewentualnie ozdobić natka pietruszki.
Sałatkę tą zawsze serwuję mojemu Kochanemu Mężowi na różne okazje lub najczęściej bez który uwielbia owoce morza właśnie w takiej postaci...a dla mnie największą nagrodą za nią jest uśmiech na Jego twarzy i całus.
Podaję zawsze z lampką białego półwytrawnego wina.
Mój przepis na makaron z sosem śmietanowo- cukiniowym. Składniki: Makaron najlepiej rurki, 1 cukinia, śmietana 18%, 25 dag boczku, 1 mała cebula, sól, pieprz, oliwa, pomidorki koktajlowe. Przygotowanie zaczynamy od wstawienia wody na makaron (oczywiście pamiętamy o osoleniu jej) w tym czasie kroimy w kostką boczek podsmażamy go z cebulką. Cukinię należy zetrzeć na tarce na grubych oczkach . Makaron gotujemy al dente, Do boczku dodajemy startą cukinię i 5-7 łyżek śmietany całość przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Podajemy z pomidorkami koktajlowymi który 2-3 minuty podsmażamy w oliwie. Danie smakuje obłędnie a jego przygotowanie zajmuje ok. 20-30 minut. Przygotowuje je mojemu mężowi, ponieważ bardzo Go Kocham a on Kocha makaron;-)
OdpowiedzUsuńPrzepis na makaron który zawsze poprawia humor mojemu J. i mnie - szybki w przygotowaniu.
OdpowiedzUsuńMakaron rozgrzewający
makaron spaghetti
oliwa z oliwek
pomidory suszone w oliwie
czosnek 4 ząbki
cebula 1/2 szt
anchovis 3 szt
papryka żółta 1/2 sztuki
pietruszka 2 gałązki
ostry ser kozi dobrze podsuszony
Oliwę wraz z czosnkiem i pietruszką potraktowałam blenderem. Paprykę i pomidory drobno w miarę pokroiłam i cebulę oraz anchovis też.
Na rozgrzaną patelnię dałam mieszankę oliwną a po chwili dorzuciłam całą resztę, po chwili wrzuciłam jeszcze kawałek ostrej papryczki drobno pokrojony.
Do tego odrobina dobrego sera - i gotowe.
Rozgrzewa duszę po ciężkim dniu pracy. Ale samo wspomnienie o nim teraz w pracy, powoduje we mnie chęć pojechania do domu i zrobienia go już i w tym momencie :)
"Piątkowy, ekspresowy obiad"
OdpowiedzUsuń1 opakowanie makaronu "Wstążki",
25 dag białego sera,
10 dag masła,
cebulka,
przyprawy.
Makaron gotuję w lekko osolonej wodzie. Odcedzam. Cebulkę drobno kroję, smażę na złoty kolor na masełku. Ugotowany makaron polewam tłuszczem i podaję go z białym serem.
Smacznego
Jest to szybki sposób na obiad, polecam zwłaszcza zapracowanym. Kojarzy mi się również z dzieciństwem, tylko, że wtedy makaron moja babcia robiła własnej roboty. A jeszcze coś mi się przypomniało...Taki makaron można również zajadać z samym gorącym mlekiem...pycha
Agnieszka Jatczyszyn
wiosna55@interia.eu
SPAGHETTI HOT-DOG
OdpowiedzUsuńTaki makaron chciałabym przygotować dla mojego sześcioletnigo synka, który uwielbia sos pomidorowy i parówki. Długo myślałam, jak to połączyć w jakąś sensowną całość i ten przepis jest efektem tych przemyśleń. Na co dzień, staram się namawiać mojego małego niejadka do jedzenia różnego zdrowego "paskudztwa" ale w Dzień Dziecka zaserwuję mu takie właśnie danie, do zjedzenia którego nie będę musiała go (mam nadzieję :-) ) nakłaniać.
Składniki (dla 2 osób):
4 dobrej jakości parówki
garść makaronu spaghetti
1 puszka krojonych pomidorów (mogą być z dodatkiem np. cebuli lub bazylii)
2 łyżeczki cukru
4 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy extra vergine
świeżo zmielony pieprz
sól
garść świeżej bazylii lub 1 łyżeczka suszonej
Parówki kroimy na równe (ok. 1.5 cm długości) kawałki po czym przebijamy przez nie ok. 6 nitek surowego makaronu.
Zabieramy się za sos: jest naprawdę szybki i smakuje jak w prawdziwej włoskiej knajpeczce – po prostu Toskania na talerzu. :-)
W rondelku rozgrzewamy oliwę i lekko podsmażamy pokrojony drobniutko czosnek. Wystarczy dosłownie chwilka, uważajmy, aby czosnku nie przypalić, bo nasz sos utraci swój magiczny smak. Wlewamy pomidory, dodajemy cukier i dusimy na malutkim ogniu ok. pół godziny. Ten etap jest bardzo ważny – Włoszki mawiają: im dłużej sos się gotuje, tym bardziej staje się intensywny i aromatyczny. 5 minut przed końcem gotowania dodajemy bazylię.
Kiedy sos jest gotowy przyprawiamy go do smaku solą, pieprzem i ewentualnie jeszcze raz cukrem. Jeśli sos jest za gęsty, możemy go rozcieńczyć gorącą wodą z gotowanego makaronu.
Makaron z parówkami gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Odcedzamy, podajemy z sosem i tartym parmezanem lub serem peccorino.
Mój Mąż to fan mangi Naruto. Pewnego dnia podpatrzyłam, że główny bohater wcina ze smakiem niezwykle ciekawą zupę. Poszperałam w internecie i znalazłam, iż jest to ramen. Rodzajów ramenów jest od groma, ja jednak miałam pastę miso, więc na miesięcznicę postanowiłam zrobić miso-ramen. Mąż był zachwycony i nie mógł uwierzyć, że wyszło mi to dokładnie takie, jak w mandze. ;) Podsyłam zdjęcie! ;)
OdpowiedzUsuń"Domowy miso ramen - ulubiona zupa Naruto"
Składniki na rosół:
1 duży kurczak
2 słodkie marchewki
1 pietruszka
1/2 selera
2 cebule
kawałek korzenia imbiru
3 łyżki pasty miso
sól do smaku
główka czosnku
Dodatki:
10 jajek przepiórczych (lub pięć kurzych)
kawałek kapusty pekińskiej
2 piersi z kurczaka
100 g grzybów mung
2 opakowania makaronu mie lub jedno opakowanie spaghetti Lubella
pęczek szczypiorku
pół łyżeczki suszonego imbiru
4 łyżki jasnego sosu sojowego
4 łyżeczki oleju sezamowego
1 łyżka oleju
Przygotowanie:
Kurczaka myjemy i wycinamy z niego piersi, z których ściągamy skórę, kroimy w cieniutkie plasterki i wkładamy do miseczki. Zalewamy je sosem sojowym, dodajemy suszony imbir i odstawiamy.
Pozostałego kurczaka wkładamy do garnka. Dodajemy obrane marchewki, pietruszkę oraz seler. Przekrojoną na pół główkę czosnku, dwie przypalone cebule oraz nieobrany korzeń imbiru. Zalewamy wodą aż przykryje całość i gotujemy na wolnym ogniu przez trzy godziny.
Następnie rosół przecedzamy przez drobne sitko i dodajemy pastę miso, doprawiamy do smaku solą.
Jajka przepiórcze gotujemy na twardo w osolonej wodzie, obieramy. Zamarynowaną wcześniej pierś smażymy na łyżce oleju, pod koniec dodajemy olej sezamowy i wyłączamy. Kapustę oraz szczypiorek siekamy.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu.
Gorący ramen miso podajemy ze wszystkimi dodatkami, obowiązkowo z pałeczkami i mangą Naruto! ;)
Najważniejszą osobą w moim życiu jest mój syn :) Prawdziwy smakosz włoskiej kuchni, makaroniarz od urodzenia. Do uszczęśliwienia mojego 8 latka nie potrzeba wiele, ot porcja dobrego makaronu z sosem mięsnym, warzywnym lub na słodko. Ale, ale...ostatnio poszukuje nowych smaków, nowych składników, a ja rozkochałam się w pesto domowej roboty... nie tylko bazyliowym, ale też z rukoli (z przydomowego ogródka), ze szpinaku czy suszonych pomidorów...Moja miłość do klasyki włoskiej kuchni przelała się także na synka...Odkąd pierwszy raz spróbował spaghetti z pesto, bardzo często gości ono na naszym stole. Makrony z pesto pokochał też mój mąż...teraz już wiem, jak uszczęśliwić moich chłopaków :) Nie szczędząc porcji pysznego makaronu z domowym pesto z rukoli i bazylii z przydomowego ogrodu :)
OdpowiedzUsuńDziś dzielę się z Wami przepisem na pyszny makaron z pesto z rukoli :)
Składniki:
150 g rukoli
70 g orzechów włoskich
5 łyżek startego sera pecorino romano (lub parmezanu)
2 ząbki czosnku
1/4 pęczka bazylii
150 ml oleju rzepakowego
gruboziarnista sól (do smaku)
300 g makaronu spaghetti
Przygotowanie:
Pesto: Orzechy podprażyć na suchej patelni. Rukolę umyć i dokładnie osuszyć. Przełożyć do wysokiego naczynia. Dodać posiekany czosnek, sól, orzechy, starty ser, listki bazylii i 2 łyżki oleju. Miksować dolewając stopniowo olej. Gotowe pesto doprawić solą.
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Odcedzić pozostawiając 2 łyżki wody, w której się gotował. Do gorącego makaronu dodać, wodę i kilka łyżek pesto. Dokładnie wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu.
olusia23@poczta.onet.pl
Ps. Na maila wyślę fotkę gotowej potrawy, pochodzącą z mojego bloga :)
Witam jako mama dwójki łobuzow
OdpowiedzUsuńNie mam czasu na gotowanie :)
A więc coś szybkiego i dobrego
Makaron
Suszone pomidory
Oliwa z pomidorów
Szpinak
Bazylia oregano tymianek
Wlewamy oliwe do garnka
Kroimy pomidorów w kosteczki drobna
Wrzucamy na Oliwę razem ze świeżymi ziołami podsmarzamy dodajemy zamarzniety szpinak przyciszamy gaz jak szpinak się rozmrozi chwilkę jeszcze smażymy dodajemy Ugotowany makaron
tylko odcedzony i gorący
razem wszystko mieszamy
I ZAJADAMY
TO JEST UlUBIona POTRAWA
Mojej cÓRECZKI
WERONIKA MA 18 MIESIĘCY i KOCHA OKROPNIE MAKARON
WIEC POSTANOWILAM TAK JEJ PRZEMYCIC SZPINAK ;) bo coś jej nie zasmakowal
Przepraszam że jako anonimowa
Za czorta nie potrafię inaczej
:/
andzia.andzia1@poczta.fm
Przepis na to danie ułozyłam sama, inspirowałam sie przepisami z różnych stron, tak, aby ułożyc danie specjalnie dla mojego narzeczonego.
OdpowiedzUsuń• 0,5 kg filetu z piersi kurczaka
Makaron spaghetii Lubella
Marynata:
• 2 łyżki oleju
• 2 ząbki czosnku
• 2 łyżki soku z cytryny
• 1 łyżka sosu worcester
• 1 łyżeczka zmielonej kolendry
• 1 łyżeczka imbiru
• 1 łyżeczka zmielonego kminu
• 1/3 łyżeczki kurkumy
• 1/3 łyzeczki chili
• 1/2 łyzeczki soli
• 1/2 łyzeczki brazowego cukru
Sos
• puszka mleka kokosowego (1 i 1/2 szklanki)
• 8 łyzek masła orzechowego (u mnie domowe)
• 2 łyzki soku z cytryny
• 2 łyzki sosu worcester
• 2 łyzeczki cukru trzcinowego
• 1 i 1/2 łyzeczki kminu rzymskiego (kumin)
• 1 i ½ łyżeczki mielonej kolendry
• 1/3 łyzeczki chilli
• sól do smaku (jeśli kupujemy masło orzechowe będzie prawdopodobnie wystarczająco słone)
1. Czosnek przecisnąć przez praske. Wszystkie składniki marynaty dokładnie wymieszać. Dodac pokrojonego na paski kurczaka dokładnie wymieszać aby pokryc mieso (najlepiej reka). Przykryc folią, odstawić na 30 minut.
2. Przyprawy, cukier i sok z cytryny wymieszać. Mleko kokosowe podgrzewac w garnku, kiedy będzie gorące dodac masło orzechowe i wlac mieszanke przypraw. Zmiksowac blenderem na gładką mase. Gotowac do zgęstnienia (ok 5 minut).
3. Makaron ugotować al. dente. Kurczaka usmażyc na patelni bez tłuszczu. Makaron podawac polany sosem, na wierzch wyłożyć kurczaka. Można posypać podprażonymi na suchej patelni orzeszkami ziemnymi.
Mój narzeczony uwielbia spaghetti i makarony w kazdej postaci. W jego domu jednak podaje je sie jedynie w tradycyjny sposób, jego rodzina nie nalezy do fanów nowości. Chciałam pokazac Adrianowi, ze przedstawienie jednego dania, podobnie jak okazywanie miłości, wyrazic mozna na niezliczona ilosc sposobów. To danie powstało w podziekowaniu. Dla osoby, która nauczyłam sie kochac miłoscia prawdziwa i szczera. Która oduczyła mnie miłosnych gierek, podchodów i niedomówień i pokazała na czym polega prawdziwy zwiazek i prawdziwa miłośc.
Justyna Cegiełka j.cegielka27 (at) gmail.com w miejscu (at) oczywiscie powinna stac @ (ochrona przed spamem)
Ja się podzielę dość prostym przepisem, ale bardzo wiosennym, świeżym i smacznym.
OdpowiedzUsuńJest to sałatka makaronowa z nowalijkami.
Dlaczego właśnie ona? Przyrządzam ją z nowalijek z własnego ogródka z myślą o moim narzeczonym, z którym wspólnie dbamy o kawałek działki z warzywami. Dodatkowo jesteśmy miłośnikami makaronów, zatem ta sałatka to dla nas przysłowiowe "niebo w gębie".
Sałatka jest niezwykle lekka i zachwyca świeżością oraz zapachem.
Składniki:
- makaron kokardki Lubella
- ogórek zielony
- pęczek rzodkiewki
- pęczek szczypiorku
- pęczek koperku
- 30 dag szynki konserwowej
- sól, pieprz do smaku
- 3-4 łyżki jogurtu naturalnego
Wykonanie:
Makaron ugotować w osolonej wodzie al dente, a następnie odcedzić. Szynkę, rzodkiewki oraz obranego ogórka pokroić w drobną kostkę. Szczypiorek oraz koperek drobno posiekać. Wszystkie składniki połączyć, następnie doprawić solą i pieprzem, a na koniec dodać jogurt naturalny- całość wymieszać.
W mailu przesyłam zdjęcie do przepisu:)
Makaron zwany "Brzydki ale dobry":)
OdpowiedzUsuńSkładniki:
-opakowanie makaronu spaghetti lub innego-jak kto lubi:)
- 1 duży brokuł
-śmietana -duże opakowanie(najlepiej 30%, ale w wersji mniej tłustej też będzie okej)
- serek typu brie (200-250g)lub gorgonzola (jeśli ktoś lubi wyraźniejsze smaki-moja rodzinka lubi)
-szynka, chudy boczek lub pierś kurczaka - ok. 30-40 dkg
-sól, pieprz
-czosnek (kilka ząbków), cebula (1 spora)
- oliwa lub olej do smażenia
Cebulę drobno siekamy, czosnek przeciskamy przez praskę. Smażymy do uzyskania ładnego koloru na rozgrzanej oliwie (najpierw cebula, pod koniec dodajemy czosnek aby się nie spalił). Na osobnej patelni podsmażamy mięsko (pierś siekana w małą kostkę lub inne mięsko jakie akurat mamy np. szynka, chudy boczek). Ugotowany wcześniej brokuł wrzucamy na patelnię do cebuli i czosnku; rozdrabniamy go widelcem (można go również wcześniej potraktować blenderem). Dodajemy gorgonzolę (drobno pokruszoną) i mieszamy, czekając aż się rozpuści. Do tego śmietana i sól, pieprz do smaku( lub nie, jeśli ser ma dość wyrazisty smak). Gotujemy makaron. Sos rozrzedzamy wodą z makaronu (podobno Włosi tak robią :) ) aż do uzyskania gęstości jaką lubimy. Dodajemy wcześniej usmażone mięsko i gotowe!
Dlaczego akurat ten przepis? Po pierwsze: bo brzydkie, ale dobre. Niektórzy, sądząc po kolorze sosu, spodziewają się czegoś niedobrego lub po prostu mało wykwintnego (Jak mój szwagier, który, gdy pierwszy raz podałam mu ów makaron, zjadł tylko z uprzejmości, szepcząc siostrze na ucho "A co to ma być?", a teraz zawsze prosi o niego, gdy są w odwiedzinach. Wniosek? Również w kuchni nie oceniać książki po okładce:))))
Po drugie: jest to pierwsze danie jakie przygotowałam dla męża, w czasach jeszcze narzeczeńskich, gdy dopiero uczyłam się sztuki kulinarnej. Mąż do dziś uwielbia ten makaron i nauczył się sam go przygotowywać-co w jego wypadku jest nie lada wyczynem:) Za to właśnie lubię dania z makaronem - każdy może je przygotować, jeśli tylko chce!
Pozdrawiam!
dosiunia1985(at)gmail.com
Witam serdecznie
OdpowiedzUsuńWyjątkowe danie dla wyjątkowej osoby? hmm myślę,że miesiąc maj jest szczególnie dedykowany mamom, dlatego wybieram ją - moją najukochańszą mamę! Danie z makaronem Lubelli które przygotowałabym dla niej to włoskie spaghetti aglio,olio e peperoncino. Jest wyjątkowo proste i szybkie w przygotowaniu, dzięki czemu będę mogła spędzić więcej czasu z nią,a nie w kuchni, jest niezwykle gustowne i aromatyczne. Moja mama dba o linię dlatego takie proste dania najbardziej przypadają jej do gustu, dodatkowe atuty : olej z oliwek pełen wit.E zwanej witaminą młodości, czosnek wspomagający odporność, papryczka chili afrodyzjak i wspomagacz trawienia, świeża natka pietruszki-skarbnica witamin i minerałów. Myślę, że to danie trafi 100% w jej gust, a zarazem zadba o wartości odżywcze.
Składniki: 2 ząbki czosnku, 1 papryczka chili, 10 ml oliwy extra vergin, 300 g spaghetti, szczypta posiekanej natki pietruszki;
Wykonanie:
1. Wrzucić spaghetti na wrzącą,osoloną wodę i gotować al dente wg wskazówek na opakowaniu;
2. Czosnek pokroić w cienkie plasterki, papryczkę chili posiekać;
3. Na szeroką patelnie wlać olej, dodać czosnek i chili; Doprowadzić do zarumieniena czosnku na bardzo małym ogniu, nie dopuszczając do jego wrzenia;
4. Na patelnie wrzucić ugotowane spaghetti, wymieszać i „dusić” jeszcze 1 minute w aromatyzowanym oleju;
5. Wyłożyć na talerze, posypać natką pietruszki i podawać gorące;
Smacznego !
Iwona
Z dedykacją dla mojej kochanej siostry Hani :)
OdpowiedzUsuńPonieważ (iż/aż) nie lubi czosnku, PRAGNĘ zaczepić jej miłość do tego warzywa, przez to pyszne, smaczne danie :)
Wstążki z bazylią i... miodem
Składniki:
-paczka makaronu wstążki Lubella
-3 ząbki czosnku
-3 łyżki miodu
-duży kubek słodkiej śmietanki
-4 łyżki startego żółtego sera
-pęczek bazylii
-olej
-sól
-pieprz
Bazylię i czosnek siekam. Czosnek podsmażam na łyżce oleju, dodaję miód, wlewam śmietankę, wsypuję ser i bazylię. Po czym zagotowuję na małym ogniu.
Makaron gotuję według przepisu na opakowaniu, następnie dodaję na patelnię i mieszam z sosem.
Przyprawiam do smaku solą i pieprzem. Danie podaję gorące :)
*pomimo obecności miodu, wstążki wcale nie są słodkie ;)
S M A C Z N I S T E G O :)
dziękuje za uwagę :)))!
yyykunia@wp.pl
Ja chcę się podzielić czymś,co wygrało w moim domu z sałatką jarzynową :) Składniki : makaron ryżowy 1x opakowanie , sześć ugotowanych jaj na twardo , ogórek zielony,4zabki czosnku,kukurydza w puszce 1x oraz pol małego jogurtu naturalnego i z trzy łyżki majonezu do tego sól i pieprz do smaku . Przyrządzanie : jajka ugotowane i wystudzone kroimy drobno w kostkę,makaron gotujemy wedle przepisu,dodajemy do jajek po wystudzeniu,wrzucamy kukurydzę odcedzona ,ogórek obieramy i kroimy w kostkę drobno dodajemy do makaronu ,czosnek kroimy w bardzo drobna kosteczkę,można wyciśnięty i dorzucamy do pozostałych składników.Na koniec dajemy jogurt ,majonez soli pieprz do smaku .Mieszamy i sałatka gotowa :) Podałam taką właśnie sałatkę,gdyż w moim domu przebiła smakiem sałatkę jarzynową ;) Wszystkim posmakowala w takim wydaniu .Jest bardzo delikatna ,a zarazem z charakterkiem ,którego dodaje jej czosnek :D Szykuję ją zawsze w święta oraz w dni kiedy robi się ponuro ,smutno jakoś dziwnie w naszym domku.Właśnie wtedy,bo lubię jak moja rodzina jest szczęśliwa,a właśnie makaronowa sałatka jest takim lekiem na wszystko ;) Kiedys kuzynka mi pokazała coś podobnego ,ja troszkę zmieniłam i jest nasz domowy przysmak .Polecam gorąco. :D Arleta .
OdpowiedzUsuńSpecjalnie dla mojego taty, który od zawsze zarzekał sie, ze nie zje żadnego miesa w towarzystwie owoców. Skusił sie na to danie, nawet zjadł dwie porcje mruczac pod nosem że w sumie to nie było takie słodkie... a te brzoskwinie to nawet zjadliwe ;)
OdpowiedzUsuń• 1 pierś z kurczaka
• 1 puszka mleka kokosowego
• 1 cm świeżego imbiru
• 1 łyżka curry
• 1 łyżeczka kminu rzymskiego
• 1 łyżeczka chilli
• 3 ząbki czosnku
• 1 łyżeczka kurkumy
• 2 łyżki oliwy extra vergine
• kilka brzoskwiń lub ananasa z puszki (do wyboru)
• makaron tagliatelle Lubella
• 1 czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
sól do smaku
1 Pierś z kurczaka pokroić w kostkę. Przygotować marynatę : imbir obrać, zetrzeć na tarce. Imbir, czosnek, chilli, kmin, curry rozetrzeć w moździerzu. Dodać oliwę, ucierać. W tak przygotowanej marynacie marynować kurczaka ok 3h. Po tym czasie przełożyć kurczaka na patelnie wraz z marynatą, usmażyć . W razie potrzeby dolać odrobinę oliwy.
2 W garnku zagotować mleko kokosowe. Dodać kurczaka. Gotować ok 8 minut na wolnym ogniu, często mieszając. Po tym czasie dołożyć brzoskwinie lub ananasa (pokrojone w kostkę), dodać kurkumę oraz mąkę ziemniaczaną rozprowadzoną w kilku łyżkach zalewy z owoców. Posolić do smaku. Gotować ok 5 min. Podawać na gorąco z makaronem (np. tagliatelle)
j.cegielka27(malpa)gmail.com
Dość często przygotowuję smaczne i zdrowe danie z makaronu penne. Możemy jednak każdy do niego wykorzystać a już na pewno świderki.
OdpowiedzUsuńPikantne penne z cukinią i papryką
Składniki:
150 g makaronu penne
1 mała cukinia
pół czerwonej papryki
przyprawa Chili jalapeno kruszone
mały ząbek czosnku
sól
pieprz
2 łyżki klarowanego masła
oliwa
natka pietruszki
Cukinię myjemy i obieraczką do warzyw kroimy na cienkie paseczki. Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie .
W tym czasie na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy paski cukinii i przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Dusimy na małym ogniu około 5 minut . Dodajemy pokrojoną cienko paprykę i przyprawę Chili jalapeno. Przekładamy ugotowany i odsączony makaron na patelnię. Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem i smażymy 5-10 minut. Podajemy obficie posypane posiekaną natką pietruszki i skropione oliwą.
Serdecznie pozdrawiam
sylwia.chmielek@wp.pl
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
OdpowiedzUsuńSkładniki:
• 400 g makaronu (u mnie wstążki)
• 1 pierś z kurczaka
• 30 dag świeżego szpinaku
• 3 łyżki oliwy
• 2 ząbki czosnku
• 200 ml śmietany kremówki
• 10 dag sera z niebieską pleśnią
• sól
• pieprz czosnkowy
Sposób przygotowania:
Makaron ugotuj al dente.
Liście szpinaku opłucz, odetnij ogonki i wrzuć na rozgrzaną oliwę. Mieszając, przesmaż szpinak, aż zwiędnie. Dodaj posiekany czosnek, podsmażonego kurczaka pokrojonego w kostkę. Podlej śmietanką i dopraw do smaku solą i pieprzem. Wyłącz gaz. Przed podaniem wkrusz ser pleśniowy. Do sosu wrzuć makaron i dokładnie wymieszaj.
Przepis stworzony i dopieszczany przez moją siostrę. Danie to jest jej ulubionym, więc chętnie bym ją nim ugościła :)
pilkamonika@gmail.com
Przepis ten jest wyjatkowy,bo moj mąż nie lubi "wynalazków" ani specjalnie zíeleniny. Jednak gdy sprobowal tego makaronu zaczal jesc szparagi i troche innego zielska :)
OdpowiedzUsuńMakaron ze szparagam
Potrzebne:
-makaron
-peczek szparagow
-szynka/kielbasa
Na sos
-lyzeczka masla
-lyzeczka maki
-1/3 szlankh. Mleka
-parmezan
-sol,pieprz,galka muszkatolow
Wykonanie:
-makaron gotujemy al'dente a szparagi podgotowujemy zeby nie byly twarde
-sźparagi kroimy w ok 2-3cm kawalki,szynke w male plasterki i z makaronem podsmazamy az sie wszystko lekko zrumieni
-na masle podsmazamy make,dodajemy mleko i przyprawy i mieszamy az zgestnieje na koncu dodajac parmezan
-polewamy makaron sosem i gotowe :) na cieplo i na zimno(jako salatka z wieksza iloscia makaronu)
Smacznego i zdjecie przeslane
renaku1@wp.pl
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTo danie podałabym mojemu narzeczonemu. Oboje uwielbiamy makarony w każdej postaci. Dodatkowo do tego mięso i brokuł.. mniam!
OdpowiedzUsuńProdukty:
- makaron rurki
- brokuł (500 g)
- 250 g piersi z kurczaka (filet)
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki śmietany
- 50 g żółtego sera
- oliwa z oliwek
- przyprawa do kurczaka, sól, pieprz
Przygotowanie: Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Różyczki brokułu gotujemy w lekko osolonej wodzie około 15 minut od chwili wrzenia. Kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy i smażymy na niewielkiej ilości rozgrzanej oliwy z oliwek. Ugotowany i odcedzony brokuł dodajemy na patelnie do kurczaka i smażymy razem. Do tego dokładamy rozdrobniony czosnek i śmietanę. Smażymy około 6 minut. Wszystko dodajemy do makaronu i posypujemy startym serem.
Moją propozycją jest zapiekanka makaronowa z bryndzą i boczkiem, którą przygotowałabym dla mojego brata. Jest on królikiem doświadczalnym wszelkim moich eksperymentów kulinarnych (wszyskie przeżył :-) ), dzielnie znosi wszelkie zamachy na jego żołądek, dając cenne wskazówki i inspiracje.
OdpowiedzUsuńZ zapiekanką tą wiąże się pewna historia, a mianowicie w czasach studenckich, kiedy jeszcze mieszkaliśmy razem, wpadłam na pomysł przyrządzenia tejże zapiekanki. Kupiłam niezbędne składniki, przyszłam do domu i zabrałam sie za pichcenie. W międzyczasie do domu wrócił mój brat, głodny jak nie wiem, zły, że jeszcze nie ma obiadu. Żeby było szybciej, zaproponował że mi pomoże. Okazało się, że przy tym jego "pomaganiu" ubyło mi większość produktów, gdyż dla zabicia pierwszego głodu "pożarł" kanapki z bryndzą i boczek, czyli głowne składniki zapiekanki :-)
W ostatniej chwili udało mi się ocalić resztkę bryndzy i trzy polasterki boczku, jednak było to za mało, by zrobić pełnowymiarowy obiad. Zrobiłam więc wersję "mini", żeby sprawdzić połączenie smaków, wykorzystując 1 / 4 przygotowanego do zapiekanki makaronu. Wyszło pycha, a bratu zrzedła mina, że nie zaczekał na zapiekanę, tylko skonsumował składniki w trakcie pichcenia.
Teraz, jak coś gotujemy, to wspomina tą zapiekanę, i mówi rozmarzonym głosem: "Młodaaa, a może byśmy zrobili ta zapiekanę z bryndzą i boczkiem, tym razem w pełnowymiarową....?"
Więc przygotowałabym tą zapiekankę dla niego, ale tym razem sama, bez jego "pomocy".
A potrzebne będą (ponieważ to był przepis z głowy, na oko, nie podaję dokładnych proporcji):
ulubiony makaron
bryndza
śmietanka 30%
wędzony boczek
papryka czerwona, pokrojona w kosteczkę
kilka "różyczek" brokułu, zblanszowanego
natka pietruszki
ulubione przyprawy, sól, pieprz
garść posiekanych orzechów włoskich (opcjonalnie)
Makaron podgotowujemy, odcedzamy. śmietankę podgrzewamy, zdejmujemy z palnika, dodajemy pokruszoną bryndzę, mieszamy, aż się rozpuści tworząc sos, doprawiamy do smaku świeżo zmielonym pieprzem kolorowym. Boczek kroimy, podsmażamy na patelni do zrumienienia.
Do makaronu dodajemy boczek, brokuła, paprykę, zalewamy sosem śmietanowym. Zapiekamy w piekarniku. Podajemy z posiekaną natką pietruszki i orzechami włoskimi.
Pozdrawiam
h_anka
h_anka(at)wp.pl
Makaronowa sałatka w cytrynowych koszyczkach jest daniem, które świetnie smakuje i pięknie się prezentuje. Przyrządziłam je dla narzeczonego na romantyczną kolację :). Luby był zaskoczony smakiem tego dania. Na nowo odkrył smak tuńczyka i przekonał się do tej smacznej ryby :).
OdpowiedzUsuńPoniżej podaję przepis na danie:
Makaronowa sałatka w cytrynowych koszyczkach
Składniki:
- olej rzepakowy
- sok z cytryny
- przyprawy: sól, chili, pieprz cytrynowy, zioła prowansalskie
- 250g makaronu "kolanka ozdobne"
- puszka tuńczyka w kawałkach w sosie własnym (125g)
- pomidory z puszki (400g)
- średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- szczypiorek
- 5-6 cytryn na „koszyczki”
Wykonanie:
Rozgrzewamy olej rzepakowy na patelni. Wrzucamy pokrojoną cebulę oraz posiekany czosnek. Dodajemy chili, zioła prowansalskie i pieprz cytrynowy. Smażymy przez chwilę. Następnie dodajemy odsączonego tuńczyka oraz pomidory (wraz z zalewą). Mieszamy tak, aby powstał sos. Przyprawiamy solą. Całość podgrzewamy ok. 15 min. W międzyczasie gotujemy makaron na sposób al-dente. Przygotowany sos mieszamy z makaronem. Dodajemy kilka kropel soku z cytryny. Sałatką napełniamy wycięte w cytrynach koszyczki. Posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem.
Pozdrawiam,
Edyta Bracka
edytabracka(at)gmail.com
Makaronowe tulipany z musem brokułowym
OdpowiedzUsuńDanie podałam narzeczonemu- był zaskoczony głównie sposobem podania, ponieważ na musie brokułowym ułożyłam tulipanki- wyglądało pięknie :)
Produkty:
- makaron tulipany
- wołowina (250 g- mielona)
- 6 dużych pieczarek
- pół cebuli średniej wielkości
- brokuł (500 g)
- ser
- 4 ząbki czosnku
- 3 łyżki śmietany 12%
- łyżka majonezu
- sól, pieprz
Przygotowanie: makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Pieczarki i cebule kroimy z drobną kostkę. Mięso przyprawiamy solą i pieprzem, smażymy na patelni około 8 minut, dodajemy pieczarki i cebulę. Całość smażymy jeszcze 8 minut. Ugotowany makaron odcedzamy i wypełniamy farszem. Układamy w naczyniu żaroodpornym i posypujemy serem. Zapiekamy 7 minut w 150C.
Brokuł gotujemy aż będzie miękki (sprawdzamy widelcem), następnie ugniatamy blenderem. Tak przygotowany brokuł wrzucamy na patelnie, dodajemy rozdrobniony czosnek, śmietanę oraz majonez.
Pozdrawiam,
kalina.ochocinska[at]wp.pl
Ten przepis to ulubione spaghetti mojego synka, na jego prośbę zmieniłam smażony boczek z oryginalnego przepisu na salami. Mateusz go uwielbia- zjada tyle makaronu z sosem co ja, a ma dopiero 6 lat. To największa przyjemność dla mamy widzieć, że dziecku coś tak bardzo smakuje. Przy okazji to też świetna rekomendacja żeby spróbować przepisu.
OdpowiedzUsuńSpaghetti alla carbonara
Składniki:
150 g makaronu spaghetti Lubella
120 ml śmietanki 12%
1 żółtko
50g salami
szczypta tymianku
szczypta soli
Przygotowanie:
1. Makaron Lubella gotujemy al dente .
2. Śmietankę z żółtkiem , przyprawami i drobno pokrojonym salami podgrzewamy na małym ogniu aż do zagotowania.
3. Gotujemy jeszcze ok. minuty.
4. Spaghetti odcedzamy i polewamy sosem.
Dla mojego najlepszego kumpla, będącego męskim odpowiednikiem „kobiecej przyjaciółki od serca”, który jest wielkim makaronożercą i fanem nietypowych połączeń smaków, przygotowałabym penne z sosem orzechowym i grillowaną papryką.
OdpowiedzUsuńZaczynam od przyrządzenia masła orzechowego. Posiekane z grubsza, niesolone orzechy ziemne podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 170st. C przez kilka minut, w trakcie pieczenia należy je przemieszać. Po wyciągnięciu z piekarnika blendujemy na gładką masę, pod koniec miksowania dodajemy odrobinę soli.
Następnie należy ugrillować 2 papryki: żółtą i czerwoną w piekarniku nagrzanym do 230st. C. Pieczemy do czasu aż skórka będzie odchodzić od miąższu, miejscami może być mocno spieczona, nawet czarna. Miąższ papryki powinien pozostać jędrny.
Upieczone papryki obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
W międzyczasie przygotowujemy sos orzechowy:
5-6 łyżek domowego masła orzechowego, 2 łyżki sosu sojowego, 1/4 szkl. ciepłej wody, 2 łyżeczki octu winnego, łyżkę oliwy i łyżeczkę świeżego imbiru, startego na drobnych oczkach dokładnie miksujemy. Do sosu dodajemy ugotowany a'dente razowy makaron penne, mieszamy.
Podajemy z grillowaną papryką, posypane sezamem, lekko zrumienionym na suchej patelni.
Mniam!
Nic tak nie pomaga rodzince w trudnym i ciężkim dniu jak miska pysznego makaronu z pulpecikami o lekko ostrym rozgrzewającym smaku...
OdpowiedzUsuńSkładniki dla 4 osób:
opakowanie spaghetti
sos dyniowy
dynia Hokkaido (waga ok. 1 kg)
cebula
2 - 3 ząbki czosnku
łyżka tartego imbiru
2 łyżki oliwy z oliwek
puszka mleczka kokosowego
sól, pieprz do smaku
pulpety
30 dag mielonego mięsa wieprzowo-wołowego
sucha kajzerka (namoczona w mleku)
1 jajko
2 - 3 ząbki czosnku
czubata łyżka tartego imbiru
3 łyżki startego parmezanu
sól, pieprz do smaku
Dynię myjemy, kroimy na pół, wydłubujemy środek z pestkami a następnie kroimy ją w plastry. Dynię układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, solimy odrobinę i skrapiamy oliwą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 - 30 minut.
Z podanych składników przygotowujemy masę na pulpety, lepimy z nich kulki wielkości orzecha włoskiego, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 minut.
Dynię miksujemy z drobno posiekaną cebulą, czosnkiem, imbirem i mleczkiem. Podgrzewamy i przyprawiamy do smaku.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy, łączymy z sosem. Podajemy z pulpecikami, dekorujemy natką pietruszki lub kolendrą.
Smacznego!
Bardzo lubię gotować różne rzeczy dla mojego ukochanego małżonka, a on jak piesek francuski nie wszystko je. Ale ta zupa podbiłam jego serce i będzie ona gościć na naszym stole często. I jest to bardzo szybka w przygotowaniu zupa, więc tym bardziej ją lubimy.
OdpowiedzUsuńpojedynczy filet z kurczaka
małe mleczko kokosowe
1 czerwona papryka
1 słodka mała papryczka
1/3 małej cukinii
2-3 łodygi selera naciowego
500-600 ml wody lub bulionu
2-3 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka oleju sezamowego
sól, pieprz do smaku
szczypta pasty curry dla ostrości (opcjonalnie)
pół opakowania makaronu noodle lub ryżowego
Pierś kurczaka pokroić na małe kawałki lub paski i podsmażyć w garnku na rozgrzanym oleju.
Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 i dlatego warto używać go nie tylko do gotowania, ale w całej kuchni.
Od czasu do czasu należy mieszać, aby kurczak nie przywarł do dna. Obie papryki pokroić w paski, tak samo pokroić cukinię.
Selera pokroić w cieniutkie kawałki. Wszystkie warzywa wrzucić do kurczaka i zamieszać. Podsmażyć chwilkę razem, dodać olej sezamowy i znów razem chwile smażyć.
Dolać wodę lub bulion i zagotować, następnie dodać mleczko kokosowe i doprawić do smaku sola i pieprzem. Podgotować chwilę.
By zupa była bardziej syta, przed dodaniem mleczka można dodać makaron -noodle lub przygotować go oddzielnie.
W sobotnie popołudnie słońce powiewem wiatru delikatnie przesunęło obłoczki na niebie, uchyliło kuchenne okno i delikatnie zatańczyło na drzwiach lodówki … krzątałam się po kuchni, podśpiewując “Lasciatemi cantare” i przygotowując takie oto danie::
OdpowiedzUsuńmakaron spaghetti
krewetki tygrysie
suszone pomidory z kaparami
czosnek
pietruszka
Makaron gotuję. Na oleju podsmażam pokrojone suszone pomidory z kaparami, czosnek i krewetki. Wykładam na makaron i posypuję natką pietruszki.
- Mówiłeś, że tęsknisz za naszymi włoskimi wakacjami, zatem dziś aromatyczna namiastka wspomnień - uśmiechnęłam się do Ukochanego podając obiad.
- Pysznie - odpowiedział czule, nalewając wino do kieliszków ...
:)
Podam przepis bardzo prosty i szybki. Pokrojona w kosteczke kielbase smazymy na patelni. W drugim garnku gotujemy makaron-najlepiej sprawdzaja sie swiderki. Do przesmazonej kielbasy dodajemy jakis fix lub zwykly sos bolonski (taki w proszku), ktory najpierw rozrabiamy w podanej na opakowaniu ilosci wody. Gdy calosc zagestnieje na patelni dorzucamy sos slodkokwasny i tak trzymamy na ogniu jeszcze kilka minut. Nastepnie calosc przelewamy do ugotowanego makaronu, wystarczy wymieszac i gotowe. Ja osobiscie wole jesc to na zimno ale to tylko moje zdanie. Danie jest mega proste, smaczne i szybkie. Skladniki to takie, ktore zawsze znajda sie w nasze lodowce. Swietny pomysl na szybki obiad gdy brakuje nam czasu. Przepis wymyslil moj tata. Czasem lubi cos ugotowac albo upiec szarlotke. Nie czyta przepisow, wszystko robi 'z glowy'. Danie podalabym (w zasadzie juz to zrobilam) mojemu Ukochanemu. Odkad sprobowal tego dania ciagle mnie o nie prosi. Byl zaskoczony, ze z tych skladnikow wyjdzie cos tak pyszngo.
OdpowiedzUsuńNa kolację z moją ukochaną siostrą przygotowałabym pyszną, prostą, akurat „na czasie” sałatkę makaronową:
OdpowiedzUsuńPotrzebujemy:
– 1 opakowanie makaronu Lubella Penne
– 1 czerwoną cebulę
– opakowanie świeżej rukoli
– truskawki i winogrona
Domowy sos winegret:
– 10 łyżek oliwy z oliwek
– 6 łyżek octu balsamicznego białego
– sól i świeżo zmielony kolorowy pieprz
Makaron ugotować al dente i przełożyć do dużej, najlepiej szklanej (wygląda bardzo efektownie) miski. Do chłodnego makaronu dodać umytą i osuszoną rukolę i pokrojoną w pióra czerwoną cebulę. Truskawki i winogrona umyć, przekroić na połówki i dodać do makaronu. Wszystkie składniki sosu wymieszać i polać nim makaron. Sałatkę krótko i szybko wymieszać i podawać:)
Wiem, że ta sałatka będzie bardzo smakować mojej siostrze, które lubi proste, kilku składnikowe potrawy, które robi się w kilka minut. Zawiera ona też wszystko, co moja siostra bardzo lubi: rukolę, winogrono, truskawki i ocet balsamiczny. Ta sałatka nie tylko wybornie smakuje, ale i bardzo elegancko wygląda, na co moja siostra zwraca szczególną uwagę:)
Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:)
Aneta