Chciałam wszystkich serdecznie zaprosić do drugiej organizowanej przeze mnie akcji kulinarnej, dotyczącej przepisów kuchni meksykańskiej. Kuchnia meksykańska jest bardzo bliska mojemu sercu. Chętnie przyrządzam potrawy z tego rejonu, a także chodzę do restauracji serwujących te specjały. Od początku roku wiedziałam, że chcę zorganizować tą akcję. I w końcu przyszła na nią pora.
Ważnymi składnikami wykorzystywanymi w kuchni meksykańskiej są kukurydza (zarówno w formie ziaren i całych kolb jak i mąki) oraz fasola (wiele różnych gatunków). Znaczna większość przepisów tej kuchni zawiera któryś z tych składników. Istotną rolę pełnią również ostre papryczki, potrawy nie należą do najłagodniejszych :)
Funkcję pieczywa i często podstawę wielu meksykańskich potraw pełnią tortille: kiedyś przyrządzone wyłącznie z mąki z kukurydzy, dzisiaj równie często z mąki pszennej. W chwili obecnej na północy Meksyku przyrządza się głównie pszenne tortille, a na południu kukurydziane.
Do dań wykorzystujących tortille należą m.in. buritto (pszenne tortille zrolowane, wypełnione farszem, głównie na bazie mięsa mielonego), enchiladas (to najczęściej tortille zrolowane, wypełnione farszem zawierającym m.in. mięso, fasolę, ser, owoce morza, pokryte sosem chilli i zapieczone), quesadillas (pszenna lub kukurydziana tortilla wypełniona farszem na bazie sera, zapieczona do czasu roztopienia sera i sklejenia tortilli - nazwa pochodzi o queso, czyli ser). Są to potrawy kuchni meksykańskiej serwowane na całym świecie i znane większości.
Poza stałymi podstawami kuchnia meksykańska różni się w zależności od regionu w jakim się znajdziemy...
Północny Meksyk graniczący z Teksasem to tzw. kuchnia tex-mex. W tym rejonie wpływy meksykańskie mieszają się z wpływami kuchni amerykańskiej. Częstym składnikiem potraw staje się wołowina. To z kuchni tego regionu pochodzi znane na całym świecie chilli con carne, o które toczą się dyskusje czy pochodzi z Meksyku czy Teksasu.
Kuchnia rejonów Vera Cruz i Jukatanu posiada znaczne wpływy z kuchni karaibskiej. Rejon Vera Cruz wykorzystuje w swoich przepisach wiele owoców tropikalnych, m.in. awokado czy papaję. Pojawiają się tu też słodkie ziemniaki, maniok czy banany. Dodatkowo słynne są potrawy rybne a`la veracruzana.
W kuchni Jukatanu prym wiodą wpływy kuchni hiszpańskiej, połączonej z kuchnią karaibską. To połączenie tworzy bardzo ciekawe efekty smakowe. Bardzo ważne są tu przyprawy takie jak proszek z nasion dyni, oregano, słodka papryka, limonka, kwaśne pomarańcze, papryczki Habanero, kolendra, a także pasta nazywana "achiote". Portale turystyczne informują, że będąc na półwyspie Jukatan koniecznie należy spróbować:
- panuchos - ręcznie robione kukurydziane tortille z fasolą, posiekanym indykiem lub kurczakiem, sałatą, krążkami czerwonej cebuli oraz salsą "xnipec" zrobioną z papryczek habanero, pomidorów, soku z kwaśnej pomarańczy i soli)
- papadzules - posiekane jajka ugotowane na twardo, zawinięte w kukurydziane tortille (namoczone w salsie z dyniowych nasion) z pomidorowym sosem i posiekanymi papryczkami habanero
- zupa limonkowa (Sopa de Lima) - drobiowo-warzywny bulion z limonką, doprawiony na ostro papryczkami habanero (podawany najczęściej z kawałkami mięsa drobiowego i pokrojonymi w paski tortillami)
- chilmole - indyk w ciemnym, ostrym sosie
- queso relleno - łagodny żółty ser nadziany mielonym mięsem, podawany jako roladki, pokryte kremowym sosem
- poc-chuc - plastry wieprzowiny z cebulą, marynowane w sosie z kwaśnych pomarańczy
- pescado tikinxic - ryba marynowana w sosie "anchiote" owinięta liśćmi bananowca i mocno przypieczona, podana z sosem z pomidorów i papryczek habanero
W Oaxaca jak w innych rejonach Meksyku kukurydza jest kluczowym składnikiem potraw. Spośród fasoli preferowana jest fasola czarna. Bardzo często pojawiają się tu ryby i owoce morza. Według wielu czekolada pochodząca z Oaxaca jest najlepsza. Z pewnością będąc tam warto jej spróbować, ponieważ jest mocno polecana. Ponadto kuchnia rejonu Oaxaca obfituje w sosy (mole), składające się z bardzo wielu składników. Do najsłynniejszych należą:
- mole negro - zawiera czekoladę, chilli, cebulę, czosnek i wiele innych składników, wyjątkowość nadaje mu dodatek rośliny nazywanej hoja santa - to najsłynniejszy sos tego regionu, podawany głównie z indykiem lub kurczakiem
- mole verde - zielony sos, któremu specyficzny smak nadaje hoja lenta, gatunek zioła charakterystyczny dla tego rejonu
- mole coloradito - zawierający wiele smażonych przypraw i papryczek chilli
Puebla słynie przede wszystkim z sosu mole poblano. Jest to najsłynniejszy meksykański sos mole. Nazywany jest narodowym daniem meksykańskim. Do jego przyrządzenia potrzebnych jest około 20 składników, m.in. czekolada i papryczki chilli. Podaje się go często np. do indyka na weselach i podczas świąt Bożego Narodzenia. Do tradycyjnych potraw tego regionu zalicza się również chiles en nogada czyli zielone papryczki poblano (nadziewane farszem m.in. z: mielonym mięsem, owocami, przyprawami), biały sos orzechowy i czerwone cząstki granatów. Kolory tego dania reprezentują meksykańską flagę. W Puebla jada się również bardziej oryginalne dla naszego podniebienia składniki: iguany, owady, pająki.
Polecam meksykańskie przepisy opublikowane do tej pory na moim blogu.
- quesadillas z kurczakiem
- quesadillas z wieprzowiną i papryką
- buritto
- buritto po mojemu
źródło: klik klik klik klik
A oto kod do bannerka:
Bardzo proszę o nie dodawanie przepisów archiwalnym oraz o umieszczenia bannerka w swoich postach dodawanych do akcji.
Dołączę na pewno.
OdpowiedzUsuńUwielbiam meksykankę:)
OdpowiedzUsuńJuż coś wymyślę:)
Mexico to coś dla mnie :)
OdpowiedzUsuńKuchnia meksykańska to obok włoskiej moja ulubiona:) Świetna akcja:)
OdpowiedzUsuńbardzo chętnie wezmę udział :)
OdpowiedzUsuńFajna akcja, Shinju. Dawno nie robiłam niczego meksykańskiego. Może się zmobilizuję.
OdpowiedzUsuńjupi! dziś będzie u mnie burrito;)
OdpowiedzUsuńWitaj Shinju, już dołączyłam i było mi bardzo smacznie.:)
OdpowiedzUsuń