środa, 10 września 2014

Węgierski gulasz z ziemniaków i papryki

Kolejne wspólne gotowanie i kolejne smakowite danie. Tym razem głównym tematem był węgierski gulasz. Na moim blogu mogliście już poznać przepisy na klasyczny pörköt z wieprzowiny oraz papriskásscirke czyli paprykarz z kurczaka. Tym razem zależało mi na czymś nowym. Bardzo długo szukałam ciekawego przepisu, ale niestety nie mogłam nic znaleźć. Z pomocą przyszła mi Panna Malwinna, która podrzuciła mi gulasz szegedyński z ziemniaków i papryki. W oryginale ta potrawa zawiera również kiszoną kapustę, ale ja za nią nie przepadam, dlatego z niej zrezygnowałam. Jeżeli lubicie kapustę to w przepisie podaję jej ilość i moment, w którym należy ją dodać. Zamieniłam również dwie łyżki przecieru pomidorowego obecne w przepisie, na świeże pomidory, które są teraz najlepsze. Ten gulasz możecie podać jako samodzielne, bezmięsne danie lub jako dodatek obiadowy.  



Składniki (4-6 porcji):
[przepis oryginalny: Podróże Kulinarne. Kuchnia węgierska]

1 kg ziemniaków, obranych i pokrojonych dość grubo (u mnie kawałki ok. 2.5 cm)
3 duże czerwone papryki, pokrojone na ok. 2 cm kawałki
1 cebula, pokrojona w piórka
2 pomidory, obrane ze skórki i drobno pokrojone
250 ml bulionu warzywnego
250 ml gęstego soku pomidorowego
3-4 listki szałwii
4 łyżki kwaśnej śmietany
2-3 łyżki oleju
sól, pieprz
250 g kiszonej kapusty (u mnie bez)

W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej i na niewielkim ogniu smażymy na nim cebulę do miękkości. Następnie dodajemy pokrojone ziemniaki i paprykę (oraz kapustę, jeśli ją dodajemy). Smażymy mieszając od czasu do czasu przez 5 minut. Dodajemy pokrojone pomidory oraz szałwię. Zalewamy całość bulionem i sokiem pomidorowym. Doprawiamy solą i pieprzem. Na niewielkim ogniu gotujemy całość pod przykryciem, aż ziemniaki będą miękkie. 

Jeśli po ugotowaniu ziemniaków płynu będzie za dużo zdejmujemy pokrywkę i na większym ogniu odparowujemy nadmiar. Na koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy z odrobiną śmietany lub mieszamy całość ze śmietaną i dopiero podajemy. 

Razem ze mną gulasz z papryką przygotowały: Mirabelka, Panna Malwinna oraz Mopsik. Zachęcam Was do zapoznania się z ich potrawami.

  Warzywa psiankowate 2014

2 komentarze:

  1. Muszę też zrobić taki warzywny węgierski gulasz. Dziękuję za wspólne gotowanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne :) chętnie skorzystam z przepisu....

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...